Aktīvi uzsākot 2.kārtas mājokļu būvniecību, vēlamies iepazīstināt Jūs ar Monum būvniecības projektu vadītāju – Edgaru Tužilkinu. Edgars ir atbildīgs par veiksmīgu būvdarbu norisi 2. kārtas māju būvniecībā.
1) Kā norit būvniecības process un kādi ir nākamie soļi?
Edgars: Būvniecības process norit plānotajā režīmā un pašlaik nav nekas ārpus situācijas. Mēs tagad sagatavojam grunti, pēc tam uzsāksim pāļu dzīšanu un gada beigās visi jau redzēs divu māju karkasus.
2) Kas ir lielākais izaicinājums, īstenojot tik lielu projektu, kā Deglava Gleznotāju rezidence?
Edgars: Tas noteikti ir liels projekts Latvijas mērogā, bet tas nerada lielus izaicinājumus, jo pats par sevi projekts ir vienkāršs un optimāli saprojektēts, līdz ar to arī kvalitātes un finansiālā ziņā optimāls. Galvenais ir būvniekam kvalitatīvi izpildīt visus darbus un tad arī viss sanāks. Pirmās kārtas māju būvniecībā izaicinājums bija esošie pamati no iepriekšējās mājas, kas lika mums būvēt starp tiem. Otrās kārtas māju būvniecībā ir brīva teritorija, taču zemē ir palikuši būvgruži no iepriekšējās mājas likvidācijas, jo 40 gadus atpakaļ neviens nedomāja par to, kā utilizēt būvgružus. Atkarībā no esošajiem izaicinājumiem, mēs pārorganizējam, pārplānojam, lai veiksmīgi tiktu līdz finišam.
3) Vai būvniecībā ir plānotas kādas izmaiņas, salīdzinot ar pirmo 2 māju būvniecību?
Edgars: Jā, pamainījās pirmais stāvs, tur būs klāt vēl divi dzīvokļi. Tā kā ir pieprasījums pēc lielākiem dzīvokļiem, vairāki vienistabu un divistabu dzīvokļi tiks apvienoti. Balkonu būvniecībā tiks izmantoti citi materiāli, lai tie kalpotu ilgāk un labāk. Pamainīta ir arī elektrības uzskaite un katrs dzīvokļa īpašnieks varēs izvēlēties elektrības piegādātāju un slēgt atsevišķu līgumu personīgi.
4) Kā Jūs kontrolējat to, lai būvniecības procesa laikā iekļautos noteiktā budžetā un termiņos?
Edgars: Slēdzot līgumu, kā viens no pielikumiem ir grafiks. To zina gan pasūtītājs, gan būvnieks, gan visas citas iesaistītās puses. Visi strādā, lai grafiku izpildītu, bet, protams, arī pirmajā kārtā bija momenti, kad iesaistās trešās puses, kā rezultātā notiek kavēšanās. Pirmajā kārtā tā bija kavēšanās no Rīgas Siltuma puses, kā rezultātā arī grafiks nobīdījās par 2 mēnešiem. Es ļoti ceru, ka otrās kārtas būvniecībā šādas nobīdes no grafika nebūs, tomēr celtniecības process ir ļoti sarežģīta lieta. Ir dažādas atļaujas, likumi, kas liek šo plānoto grafiku pabīdīt uz priekšu. Paralēli mēs skatāmies variantus, kā grafiku saīsināt, jo pie šodienas situācijas laiks ir nauda, tāpēc visi ir ieinteresēti pabeigt projektu laicīgi un kvalitatīvi.
5) No būvniecības viedokļa, ar ko šis projekts izceļas/atšķiras?
Edgars: Šis projekts ir trāpījis tieši desmitniekā ar to, ka dzīvokļa īpašniekam tas ir ekonomiski izdevīgs. Pārsteigums bija tad, kad mēs paši pirmo gadu dzīvojām vienā no mājām būvniecības procesa laikā. Mums bija skeptisks viedoklis par apkures sistēmu, taču paši redzējām, cik labi nosiltināta ir māja. Cik es dzirdēju no klientiem, apkures rēķini ir salīdzinoši izdevīgi un tas cilvēkus priecē. Var redzēt, ka tirgū ir pieprasījums pēc tāda veida projekta, jo par pieejamu cenu, kas ir salīdzinoši viena no mazākajām Rīgas tirgū, pircējs iegūst kvalitāti.