Šimons Galons ir nekustamo īpašumu projektu vadības “Real-Sol” uzņēmuma īpašnieks un vadītājs, uzņēmums darbojas 7 Eiropas valstīs, savukārt Rīgā attīsta jauno daudzdzīvokļu māju kompleksu Deglava Gleznotāju rezidence Pļavniekos. Tas ir viens no lielākajiem šī brīža jaunajiem projektiem, jo vienlaicīgi tiek nodoti ekspluatācijā vairāk kā 150 jauni dzīvokļi, bet tikko ir saņemts līdzfinansējums 8 miljonu euro vērtībā nākamo 2 māju būvniecībai. Kāda ir uzņēmēja pieredze Latvijā un šajā ekonomiskajā situācijā – jautājām Šimonam Galonam, uzņēmuma vadītājam.
Vai redzat mūsu valstī perspektīvu nekustamo īpašumu biznesa realizācijai?
-Iespējas ieguldīt nekustamajā īpašumā ir atkarīgas no investīciju segmenta. Pirms vairākiem gadiem, galvenais elements bija tirdzniecības centru un biroju ēku celtniecība, bet pēdējo 10 gadu laikā lielākā daļa projektu jau ir pabeigti un tie vairs nav nepieciešami. Kas ir aktuāls šodien? Tie ir loģistikas risinājumi un, manā skatījumā, svarīgākās ir dzīvojamās mājas. Latvijā trūkst jaunu dzīvojamo māju ar modernu infrastruktūru un šis ir viens no labākajiem tirgiem, kur investēt.
Kāda ir jūsu pieredze Baltijā? Kāpēc nolēmāt darboties tieši šeit?
-Tā kā esmu uzņēmuma vadītājs, lielākā daļa manu projektu nāk no investoriem, kuri jau ir iegādājušies zemi vai plāno to iegādāties. Tāpēc man grūti teikt, kāds bija iemesls tam, ka kāds šeit iegādājās zemi. Taču es varu novērtēt to, ka Rīga ir lieliska vieta – tā ir Eiropas galvaspilsēta, jaunu dzīvokļu skaits, salīdzinot ar iedzīvotāju skaitu, ir ļoti, ļoti mazs un to, ka Rīgai ir nepieciešami jauni un moderni dzīvokļi, par to var pārliecināties apskatot apkārtni. Šī iemesla dēļ es uzskatu, ka tā ir laba iespēja investēt Rīgā.
Kādas ir galvenās atšķirības starp nekustamo īpašumu biznesu Latvijā un citās Eiropas valstīs? Ko cilvēki meklē tur un ko viņi izvēlas šeit?
– Galvenā atšķirība nāk no birokrātijas, kas šeit ir daudz sarežģītāka. Daudz dažādu posmu, kas nepastāv citās valstīs un rada procedūru, kas aizņem daudz laika. Šis laiks tiek pārvērsts izmaksās, kas ir liels šķērslis, ja vēlaties izstrādāt projektu, bet jums ilgi ir jārisina būvatļauju saņemšanas jautājums. Tā ir galvenā atšķirība starp Latviju un citām Eiropas valstīm. Ja mēs runājam par cilvēkiem, tad, manuprāt, atšķirību nav. Katrā valstī cilvēkiem ir atšķirīgas ekspektācijas, ko viņi vēlas saņemt no dzīvokļa. Piemēram, ir valstis, kurās nevar būt atvērtā tipa virtuve, savukārt citās valstīs virtuvei ir jābūt atvērtai kopā ar viesistabu un ēdamistabu. Ir valstis, kur guļamistabai jābūt vismaz 15m2 lielai, savukārt ir valstis, kur 10m2 guļamistaba ir pietiekami laba. Tas ir atkarīgs no kultūras un no tā, ko cilvēki sagaida. Latvieši dzīvokļu izvēles ziņā ir līdzīgi Skandināvijas valstīm.
Vai, strādājot ar latviešiem, ir bijuši izaicinājumi? Pieredze, mentalitāte, darba stils?
– Galvenais izaicinājums ir tāds, ka mārketinga un pārdošanas cilvēku pieredze Latvijā nekustamo īpašumu jomā ir maza. Pērn pārdoto dzīvokļu daudzums nav tik liels. Būvnieki gan nav atšķirīgi no citām valstīm, izmaiņas nāk tikai no dažādiem klimatiskajiem apstākļiem. Tas, ko mēs būvējam šeit, ir savādāk nekā citās valstīs, jo dzīvoklis ir jāsagatavo arī ziemai. Izaicinājums šeit ir tikai viens – tas, ka nav pārāk daudz jaudīgu būvkompāniju, kas spēj būvēt lielus projektus, kā arī birokrātija, jo tu nevari pārlekt pāri kādam posmam, bet es novērtēju latviešu uzmanīgumu, jo tas rada drošību un uzticību pircējam par būves kvalitāti.
Kādi ir jūsu plāni turpmākajām darbībām ar nekustamo īpašumu šeit, Latvijā?
– Mums jau ir zināma pieredze Rīgā. Domāju, ka mūsu nākamais projekts arī būs Rīgā. Meklējam attiecīgu zemi, lai sagatavotu citu projektu. Ceru, ka pirms šī projekta pabeigšanas mēs jau varēsim uzsākt nākamo projektu. Man pirmais projekts Rīgā ir ļoti veiksmīgs. Mēs esam izveidojuši ļoti labu komandu, kas šajā pirmajā posmā paveica brīnišķīgu darbu, un mums ir pietiekami daudz spēka un gribas, lai turpinātu Deglava Gleznotāju rezidences projektu. Mēs veidojam īpašu apkaimi ar līdzīgām ēkām, cilvēkiem ar līdzīgu dzīvesveidu, līdzīgu domāšanu, kultūru, un dodam cilvēkiem iespēju dzīvot ļoti jaukā apkaimē ar attīstītu infrastruktūru un zaļo zonu – visu, kas nepieciešams mūsdienīgai apkaimei. Vai šobrīd ir īstais laiks nekustamā īpašuma iegādei? Cilvēks pērk dzīvokli tad, kad viņam nepieciešams dzīvoklis, un vienmēr ir iemesls pirkt un arī iemesls nepirkt. Atšķirība rodas tad, kad investors pērk dzīvokli nevis dzīvošanai, bet gan investīcijām. Šeit ir jautājums, vai tas dos pietiekami labu peļņu, kas var konkurēt ar citām iespējām tirgū.